A Bakuban zajló Világkupa mai játéknapján a nyolcaddöntő rájátszásaira került sor, négy továbbjutó helyért csatáztak. A holland Anish Giri a lengyel Radoslaw Wojtaszek ellen kettős győzelmet ért el. Az ukrán Pavel Eljanov az orosz Dmitrij Jakovenkót búcsúztatta. Az orosz Szergej Karjakin visszavágott honfitársának, Dmitrij Andrejkinnek a két évvel ezelőtti viadalon elszenvedett vereségéért. A legnagyobb csatát a kínai házirangadón láttuk, hihetetlen izgalmak után a 16 esztendős Wei Yi három döntetlen után a második 10-10 perces partiban óriási időzavarban is állta a sarat a hét évvel idősebb riválisával szemben. Ding Liren túlbecsülte lehetőségeit, Wei Yi jutott a negyeddöntőbe, az orosz Peter Szvidler lesz az ellenfele. A francia Maxime Vachier-Lagrave a negyedik kiemelt Girivel, Eljanov a másodikként rangsorolt amerikai Hikaru Nakamurával, az azeri Sahriyar Mamedgyarov ellenfele Karjakin lesz.

A Világkupán négyen páholyból nézték a nyolcaddöntő rájátszását. Az amerikai Hikaru Nakamura, az orosz Peter Szvidler, a francia Maxime Vachier-Lagrave és az azeri Sahriyar Mamedgyarov pihenhetett, mentálisan készülhetett a negyeddöntőre. Vártak ellenfeleikre, akikre a rapid rájátszás szokásos izgalmai vártak. Küzdelem az ellenféllel, birkózás az oly gyorsan pergő percekkel, másodpercekkel, a nagy téttel.

1442919310
Három párharc már a 25-25 perces és a lépésenkénti 10-10 másodperces partikban eldőlt. A holland Anish Giri könnyű győzelemmel kezdett. Sötéttel kisebb gondok után behúzta a második játszmát is.

1442922169

A Világkupán nagy ambícióval játszó ukrán Pavel Eljanov az orosz Dmitrij Jakovenko előtt állította pirosra a szemafort. Az első parti remije után a másodikban világossal korán megragadta a kezdeményezést, szabadgyalogja nagy gondokat okozott ellenfelének, gyorsabban is nyerhetett volna. Jakovenko még reménykedhet a világbajnok-jelöltségben, de ehhez Nakamurának döntőt kellene játszania, a Grand Prix-sorozat harmadik helyezettjeként a világbajnok-jelölti verseny résztvevője lenne…

1442919319

Az orosz derbin Szergej Karjakin visszavágott Dmitrij Andrejkinnek a tromsői, hasonlóan a nyolcaddöntőben elszenvedett vereségéért. Sorsdöntő volt az első összecsapás, Andrejkin tisztáldozatáért bőséges ellenértéket kapott. A kapkodásban mindketten hibáztak, a döntő bakit Andrejkin követte el. Világossal egy pillanatig sem volt esélye, Karjakin nyert állásban kínált döntetlent.

1442919268

A kínai házirangadó a hosszabbításban dőlt el a 16 éves Wei Yi javára. Az ifjú titán kezdte világossal a csatározást, a spanyol megnyitású partiban Ding Liren esélyt hagyott ki. A második ütközet már jóval több izgalmat hozott, az angol megnyitású partiban mindketten jobban játszhattak volna, esélyt szalasztottak el, örökös sakkal ért véget a küzdelem. Új sorsolással jöhettek a 10-10 perces és a lépésenkénti 10-10 másodperces játszmák. Örökös sakkal zárult a taktikai trükkökben gazdag harmadik parti. A sorsdöntő játszma igazi drámai csatát hozott. Ding Liren döntő előnyt érhetett volna el, Wei Yi pokoli időzavarba került, a lépésenként kapott 10-10 másodpercekből élt, de hihetetlenül nyugodtan játszott, nem borogatta a figurákat… Ding Liren remizhetett volna, de üldözte a nyerést, már kölcsönös kapkodásban vesztőt húzott, a 16 éves Wei Yi a negyeddöntőben a rangidős Peter Szvidlerrel mérkőzik meg.

A nyolcaddöntő rájátszásai:
Anish Giri (holland, 2793) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2741) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0(v), 1 – 0)
Ding Liren (kínai, 2782) – Wei Yi (kínai, 2734) 2,5 – 3,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen(s), döntetlen, döntetlen(s), 0 – 1)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2748) – Pavel Eljanov (ukrán, 2717) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(v), 0 – 1)
Dmitrij Andrejkin (orosz, 2720) – Szergej Karjakin (orosz, 2762) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1(s), döntetlen)